Analize și opinii

Sorin Faur: Mult iubite și stimate Excelența Sa Domnul Președinte al României Nicușor-Daniel Dan

Nicusor Dan, presedintele Asociatiei "Salvati Bucurestiul", sustine o conferinta de presa generata de decizia autoritatilor de a demola Casa Rosetti-Solesti, declarata monument istoric de categoria B, in Bucuresti, joi 12 mai 2011. Decizia de demolare a fost luata pe baza unui aviz dat de Directia de Cultura Bucuresti, Ministerul Culturii argumentand ca respectivele corpuri nu sunt clasate ca monumente istorice. ANDREEA ALEXANDRU / MEDIAFAX FOTO
Mult iubite și stimate Excelența Sa Domnul Președinte al României Nicușor-Daniel Dan,
Avînd în vedere că și eu voi contribui nebenevol la prosperitatea Dumneavoastră prin decontarea de la bugetul de stat a donațiilor ce vi le făcură niște interlopi putiniști (eu așa am auzit și aștept să contraziceți zvonul cu date și informații exacte), vă solicit oficial ca în ziua în care vă intră banii în contul personal de la bugetul de stat aflat în deficit să vă achiziționați cel puțin trei pijamale cu aspect prezidențial ceva mai pronunțat și tot atîtea perechi șlapi cu aceleași caracteristici.
Această solicitare este nenegociabilă, mai ales că eu plătesc, deși, repet, n-aș fi fost foarte dornic să vă devin contributor. Solicitarea vine în întîmpinarea nevoii noastre, a românilor (plus minorități), de a nu avea un președinte care umblă pe străzi în pijamale cu aspect estetic și igienic discutabil, deopotrivă cu actualii șlapi de un mov mult prea ascuțit.
De ce toate acestea? Pentru că Dumneavoastră, domnule Președinte al României Nicușor-Daniel Dan, sînteți nu numai Excelența Sa, ci mai ales Excelența noastră.
P.S.
S-ar putea considera că se impun și chiloți. Noi, da? Nu-i problemă, cumpărați!
Autor: Sorin Faur