Secretarul General al NATO, Mark Rutte:
„Decizia de a desfășura trupe NATO în Ukraina nu este de competența Federației Ruse.”
Evident că nu este de competența Rusiei, dar este “de reacția Rusiei”, care bănuiesc că nu va fi una de entuziasm!
Dacă Europa nu este total căzută în cap, ceea ce nu este încă o certitudine, ReArm-ul european va dura minim 5 ani și va mânca mii de miliarde de Euro, generând probleme economice și sociale majore (vezi recent Franța).
Mă întreb așa superficial, ce vor face Rusia, China, India, Korea de Nord, și alte câteva țări BRICS în acest răstimp? Se vor scobi în nas că ratatul nostru de Președinte și Premierul CapdeBou?
Eu cred că nu!
Se vor ReArm și ei, iar decalajul militar va deveni și mai mare. În plus, vor avea și suficiente pârghii economice pentru o masivă descurajare economică.
America, sub Trump, stă deocamdată în expectativă și face profit din vânzare de armament și gaze lichefiate. Nu sunt convins că va intra în jocul războinic european.
NATO este o bășină rasuflată, prin care se direcționează bani către diferiți beneficiari, și nicidecum constrângeri militare de luat în seamă.
Trăim o perioadă de sloganuri europene goale, care se vor dezumfla foarte curând.
Sper că în foarte scurt timp, Europa va schimba cursul războinic, realizând că nu are nicio șansă în cursa militară, și că singura șansă rămâne cooperarea tehnologică și economică cu noile alianțe care deja se consolidează, dacă nu cumva sunt deja consolidate.
Partea bună a războiului din Ucraina, pe lângă tragedia în sine a oricărui război, este că a accelerat semnificativ evoluția lumii către multipolaritate, al cărei premiză este în final o Pace generală bazată pe cooperare neconflictuală, acel renumit principiu de win-win.
Acum, cine va sta la masa negocierilor și cum se va împărți tortul mondial, este o altă problemă. Dar cam știm cine!
Cert însă, că o țară de tip “ospătar”, indiferent de vreo poziție geo-strategică avantajoasă, nu va sta, iar un nou Ceaușescu sau Maurer încă nu s-au născut.
El Comandante.
Autor: Jean Maurer













Adauga comentariu