Analize și opinii

Gogu Orlando: “Deci, cum zicea Ciordacu că e cu Visa Waiver?”

Deci, cum zicea Ciordacu că e cu Visa Waiver? Că gata, că e un succes, că românii vor fi încluși în program, că nu mai poate SUA de dorul nostru… Și când colo, Ciordacu i-a învățat pe democrații lui Biden să întoarcă portofelul, în varianta de Buzău.
Adică ai noștri s-au jucat nițel cu datele statistice, ca să dea bine la socotelile americanilor. Trimiteau bugetari să facă cerere pentru viză, așa, de sanchi, iar ăștia se duceau în SUA cum a zburat și mamaie cu supersonicu’. Funcționărașii cereau viză doar ca să scadă rata refuzurilor și gata, frate, România avea dintr-dată o rată de refuz mult mai mică decât a Israelului, Germaniei sau a altor civilizați.
Până și pe soroșiști i-a învățat Marcel găinării, numai că, uite, s-a întâmplat pocinogul la Washington și scot ai lui Trump mizeriile la suprafață. Cred că Ciordacu le-a reproșat deja democraților că nu au fost în stare să își tragă o Curte Constituțională serioasă, de au ajuns de râsul găinilor ouătoare.
Și dacă vreți, trecem nițel și pe frontul de est, unde nu a apărut nimic nou. Zeky cu ai lui, sprijiniți de mUE, îi bate pe ruși de ne-am căcat pe noi. Macron se vede cu Interimaru’ Ilie și cu fetele alea războinice de prin Estonia și Letonia, ca să mai pună la cale una, alta.
Sfatul lui Trump ar fi fost ceva de genul “Stați dreacu’ potoliți, că vă face Putin drept cadou un Oreshnik care nu știți unde o să cadă, dar o să facă o gaură, de o să vă ia doi ani numai să o astupați. Pe noi, de data asta să nu vă bazați, iar de generația asta fluidă ar fi păcat să treacă de la tastatură direct la lopată ca să astupe găuroiul. Păcat și mai ales nasol! De manichiură! Se știe doar din bătrâni că bătăturile făcute de la coada lopeții ustură mult mai tare decât ale făcute de operațiunea de relaxare a cotoiului.
Mă uit acum la ce zicea Călin Georgescu în campania electorală și compar cu ce fac alde Nicu Șordan, tot în materie de campanie electorală. Primul avea un proiect de țară. Habar n-am dacă era bun ori rău. Dar avea coerență politică. Avea un plan coerent. Nicu Șordan, în schimb, vrea să îl voteze lumea pentru că l-a spălat frizerul la cap și, unde mai pui, l-a și tuns.

Autor: Gogu Orlando